De Marbled Bengaal

Het marblepatroon vererft recessief ten opzichte van het vlekpatroon. Marble en gevlekte Bengalen komen regelmatig in hetzelfde nest voor. De kleureisen voor de marble Bengaal zijn hetzelfde als voor de gevlekte Bengaal. De marbles hebben vaak een warmere grondkleur dan hun gevlekte nestgenoten, en door de grotere aftekening hebben zij vaak een scherper contrast met minder ticking. Het patroon moet het liefst vrij breed zijn. De meeste marble Bengalen zijn tegenwoordig driekleurig, waarbij het binnenste deel van de aftekening warmer is dan de grondkleur. Vaak is het warmere binnenste van de aftekening nog doorkruist met een soort visgraatmotief in de kleur van de rand. De tekening op de schouder van een marble

Vloeiend marble patroon

Bengaal is zo mogelijk nog kleuriger dan de rest van de aftekening. Zo kunnen ook vierkleurige marbles ontstaan, die een zeer spectaculaire samenvloeiïng van kleuren vertonen.

De oriëntatie van de aftekeningen moet zo min mogelijk gelijkenis vertonen met de classic tabby 'bulls-eye' tekening (zie afb.) Ook zware verticale markeringen zijn ongewenst. De beste marmertekening is zo horizontaal of vloeiend mogelijk (zie afb.). Rozetten op staart en achterste zijn zeer gewenst. Veel fokkers gebruiken marbles bij de fok van gevlekte katten. Door het inkruisen van een marble Bengaal worden de gevlekte nakomelingen vaak warmer van kleur, met grotere vlekken die bovendien een meer willekeurige oriëntatie vertonen. Het nadeel van een kruising met een marble is, dat van de marble ouder weinig te voorspellen is over het contrast, de ticking en en het vlekpatroon dat hij of zij zal vererven aan de gevlekte kittens. De voordelen wegen hier echter ruimschoots tegenop: drie of meer generaties gevlekt aan gevlekt gefokte Bengalen hebben meestal veel kleinere vlekjes en een meer verticaal georiënteerd patroon.

Marble en gevlekt vererven niet helemaal eenduidig: er komen vaak tussenvormen voor tussen beide tabby variëteiten. Over het ontstaan van deze 'mengbengalen' is niet veel bekend. Voor de fok van gerozette Bengalen zijn zij echter gewenst, door hun grote 'vlekken' en hun vaak driekleurige genetische achtergrond.
 
 
 
 
 
Bron:©cattery Lopend Vuur, geplaatst met toestemming.
 
 
 
©2010, Lh v Grootel